AMD APU İşlemcilerinin 2027’ye Kadar RDNA3+ Kullanacağı Söyleniyor

AMD entegre grafik işlemcilerinde en azından 2027’ye kadar RDNA3+ mimarisini kullanmaya devam edecek. Bu süre zarfında başka seçeneklerin de olabileceği söyleniyor. RDNA3+ mimarisini kullanan ürünler henüz piyasaya sürülmedi ancak bu söylenti ortaya şimdi çıktıysa bu yılın içerisinde ürünleri görmeyi bekleyebiliriz.

RDNA3+’nın RDNA3’e göre hangi iyileştirmeleri sağladığıyla ilgili henüz bir bilgi yok. Yeni Zen 5 tabanlı APU’ların hepsi yani Strix Point, Strix Halo ve Kraken işlemcilerinin tamamı RDNA3.5 mimarisini kullanacak. RDNA4 ve hatta RDNA5 (Navi 5) söylentileri de dolaşıyor. Kim bilir belki bu yılın sonunda RDNA4’ü sahnede görürüz ve AMD bu mimariye dayalı ilk ayrık GPU’ları piyasaya sürer.

RDNA5 (Navi 5) ise Microsoft tarafından gizli belgelerde bahsedildi. Şirketin yeni oyun konsoluna güç verecek olan özel çip için AMD ile erken görüşmeler yapıldığı belirtiliyor. Aynı zamanda “Sound Wave” adı verilen yeni nesil APU tasarımıyla ilgili söylentiler de mevcut. Bu APU’nun CPU çekirdekleri için muhtemelen Zen 6 mimarisini kullanacağı belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x