AMD Ryzen AI 300 Serisi İşlemciler Duyuruldu

AMD tarafından Computex 2024 etkinliğinde Ryzen AI 300 serisi işlemciler ile şirket yeni adlandırma şemasını resmen onayladı. Bu hamle, şirketin AI PC işlemcilerini sadece HEDT (ileri seviye masaüstü) segmentine hitap eden Ryzen Threadripper serisine benzer şekilde geleneksel oyun ve üretkenlik serisinden ayırmasının bir yolu olarak karşımıza çıkıyor.

AMD’nin Ryzen AI 300 Serisi, Ryzen 7040 (Phoenix) ve Ryzen 8040 (Hawk Point)’tan sonra NPU’lu üçüncü nesil AMD işlemcileri.

Hem Ryzen AI 9 HX 370 hem de Ryzen AI 9 365, 50 TOPS’a kadar yapay zeka çıkışı sağlayacak şekilde derecelendirilmiş bir NPU ile birlikte geliyor. Bu, Microsoft’un Copilot+ AI PC’leri için minimum 40 NPU TOPS gereksinimini karşıladığı için bu yeni APU’ların en önemli özelliği. AMD bu yeni işlemcilerini “Copilot+ PC’ler için dünyanın en iyi işlemcisi” olarak tanıtıyor. Şu ana kadar bu yalnızca Qualcomm Snapdragon X ile destekleniyordu.

Her iki APU da benzer performansa sahip bir NPU’ya sahip olsa da HX 370, CPU ve GPU açısından 365’ten daha fazla çekirdeğe sahip. Ryzen AI 9 HX 370’teki 12 CPU çekirdeğinden dördü Zen 5 iken, sekizi Zen 5C ve Ryzen AI 9 365 durumunda Zen 5C çekirdeklerinin sayısı altı. Bu da onu 10 çekirdekli bir işlemci yapıyor.

İşlemcilerin her ikisi de yeni RDNA 3.5 grafik mimarisine sahip olacak ve HX 370, 365’teki 12 (bilgi işlem birimi (CU)’ne kıyasla 16 CU içerecek. Yüksek hızlı bellekle eşleştirildiğinde ilk işlemci biraz daha hızlı olabilir.

AMD ayrıca yeni NPU’larında yapay zeka işlem gücünde büyük bir sıçramayı nasıl başarabildiğine dair ayrıntıları da paylaştı. Bunlar XDNA 2 mimarisine dayanıyor ve AMD, ikinci nesil XDNA’nın 3 kat daha hızlı olacağını belirttiği önceki vaadini geçmeyi başardı. Şirket bunun, güç verimliliğinin 2 katına çıkarılması ve yapay zeka hesaplama kapasitesinin 5 katına çıkarılması sayesinde başarıldığını söylüyor. Ayrıca, tasarım yaklaşımına “Blok” FP16 olarak atıfta bulunarak, sırasıyla yüksek performans ve yüksek doğruluk için INT8 ve FP16’nın her iki dünyasının en iyilerini birleştiriyor.

AMD, Temmuz ayından itibaren Acer, Asus, HP, Lenovo ve MSI gibi iş ortaklarında 100’den fazla Copilot+ PC’de satışa sunulacağının sözünü veriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x